
Doskonały podręcznik dla rodzin opiekujących się chorymi z otępieniem (…) książka, która lekarze mogą z czystym sumieniem polecać bliskim swoich pacjentów.
Trafne wskazówki i jasne informacje z rodzaju tych, jakich poszukuje rodzina każdego chorego (…) Autorzy w bardzo adekwatny sposób przekonują, że czasem lepiej jest zaakceptować ułomności bliskiej osoby, niż starać sie na siłę je kompensować, i że pozbawione złośliwości i poczucie humoru często pomaga w zmaganiu się z problemami dnia codziennego.
Znakomity, praktyczny poradnik zarówno dla rodzin, jak i osób zawodowo zajmujących się przewlekle chorymi (…) z pewnością będzie pomocny nawet dla osób luźno związanych z chorym (…) w najwyższym stopniu godny polecenia.

LISA GENOVA, „Zrozumieć pamięć”, rok wydania: 2021
Fascynująca analiza tego, jak pamiętamy i dlaczego zapominamy.
Czy kiedykolwiek poczułeś falę paniki, nie mogąc przypomnieć sobie nazwiska aktora z filmu, który widziałeś w zeszłym tygodniu? Czy zdarzyło ci się wejść do pokoju i zapomnieć dlaczego tam poszedłeś?
Pewnie martwisz się, że te zaniki pamięci mogą być wczesnym objawem choroby Alzheimera. W rzeczywistości dla zdecydowanej większości z nas te przykłady zapominania są całkowicie normalne. Dlaczego?
Ponieważ chociaż pamięć jest niesamowita, daleko jej do doskonałości.
To, że twoja pamięć czasami zawodzi, nie oznacza, że jest zepsuta lub chora.
Zapominanie jest w rzeczywistości częścią bycia człowiekiem.
Czy utracone wspomnienia są tylko chwilowo niedostępne czy też wymazane na zawsze? Jaka jest różnica między zwykłym zapominaniem, a zapominaniem z powodu choroby? Jak głęboki wpływ na pamięć mają emocje, sen i stres?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

KEN ABRAHAM, „Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem”, rok wydania: 2014
Ken Abraham z początku postrzega zmiany w zachowaniu swojej mamy – utratę pamięci, spadek formy fizycznej, nietypowe reakcje – jako normalne dla osób w podeszłym wieku. Wkrótce jednak uświadamia sobie, że to demencja; i że nieodwracalnie zmieni ona życie jego mamy, a także życie całej rodziny. Rejestrując pogarszający się systematycznie stan matki, Abraham podpowiada, w jaki sposób radzić sobie z chorobą i jej konsekwencjami w gronie rodzinnym. Z humorem, a zarazem przypominając, że Dekalog nakazuje nam czcić rodziców, dodaje czytelnikom odwagi w podejmowaniu obowiązków, częstokroć trudnych, proponuje wiele praktycznych rad, które rodziny mogą zastosować, aby uczynić to doświadczenie bezpieczniejszym, lepszym, znośniejszym dla osoby dotkniętej chorobą. Nie pozwól się zaskoczyć – bądź poinformowany, zanim stawisz czoła wyzwaniom i trudnościom związanym z chorobą Alzheimera lub demencją u drogiej ci osoby. Ta książka może ci w tym pomóc.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

MONICA FALLADOR, „Jestem matką swojej teściowej. Życie u boku chorej na Alzheimera”, rok wydania: 2012
Alzheimer wywraca zwykły porządek życia, wiadomo, zarówno tego, kto jest tą chorobą bezpośrednio dotknięty, jak i wszystkich członków rodziny. Dotyczy to autorki, która stała się poniekąd matką swej teściowej dotkniętej tą chorobą.
Na stronach niniejszej książki opowiada o doświadczeniu „zwykłej kobiety” u boku osoby chorej, owładniętej stopniową utratą autonomii.
Rozczarowania, ofiary, cierpienia są nieuniknione, ale każdy dzień jest bogaty także w odwagę, fantazję, ducha przedsiębiorczości i zaufanie.
„To podróż do wnętrza psychiki, a kto ją podejmuje, powinien się zatrzymać, zastanowić, posłuchać, a co najtrudniejsze, wsłuchać się w siebie… Pozytywną stroną przeżywania i odczuwania tej choroby w otoczeniu jest odkrycie bezinteresowności”.
Przez piętnaście lat Monica Follador pisała dekalog, który pozwalał jej „przebrnąć szczęśliwie”, świadomie i z właściwym poczuciem humoru przez niezwykle trudne sytuacje związane z opieką nad chorą teściową. Czasami trzeba powiedzieć jakieś małe kłamstwo albo wymyślić strategię przetrwania, która niekiedy może graniczyć z komedią… „Bo wszystko służy temu, by lepiej żyć” i „nauczyć się zauważać dobrą stronę istniejącą w każdej okoliczności, także tej najbardziej absurdalnej. Bez nadziei nie można nigdzie dojść…”
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Alzheimera boimy się bardziej niż jakiegokolwiek innego schorzenia. Spośród 10 chorób będących najczęstszą przyczyną zgonów tylko tej nie potrafimy skutecznie leczyć. Jej rozwój zabiera wspomnienia, samodzielność i godność, w zamian niosąc lęk, brak nadziei i śmierć. Doktor Dale E. Bredesen pokazał, jak możemy walczyć z chorobą Alzheimera i postępującym otępieniem. Pozwolił nam zrozumieć mechanizm choroby, a także opracował autorski program „naprawczy”. Okazuje się bowiem, że wbrew obiegowej opinii alzheimer nie jest jednym schorzeniem, a zespołem kilku chorób. Za każdą z nich stoi inny mechanizm patologiczny, każda też objawia się w inny sposób i w różnym wieku. Na wszystkie jednak w ogromnej mierze wpływa zaburzenie równowagi w zakresie 36 czynników ryzyka, które może wywołać rozwój procesów prowadzących do zanikania niektórych rejonów mózgu. Celem programu dr. Bredesena jest przywrócenie utraconej równowagi poprzez dostosowanie czynników, na które mamy wpływ na co dzień, czyli diety, poziomu hormonów, długości i jakości snu oraz sposobu reakcji na stres.
Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która pokonała raka, nikt natomiast nie zna człowieka, który wyszedłby z alzheimera – aż do teraz. Z grupy pierwszych 10 pacjentów stosujących się do programu opracowanego przez doktora Bredsena, u 9 osób wykazano znaczącą poprawę już w 3 do 6 miesięcy po rozpoczęciu programu. Od tamtej pory wyniki te potwierdziły się u setek pacjentów.
Wygraj z alzheimerem to mistrzowsko napisany, rzetelny, a przede wszystkim niosący nadzieję przewodnik dla pacjentów, przedstawiający skuteczne rozwiązania w profilaktyce i leczeniu choroby Alzheimera, także u osób obciążonych genetycznie.

Ta książka to pamiętnik z kilku lat opieki nad chorą na alzheimera, który daje nam szansę wejścia w świat cierpiącego człowieka i zrozumienia go. To także przejmujący opis prób radzenia sobie z uciążliwymi objawami choroby i emocjami, które pojawiają się w czasie wieloletniej opieki nad bliskim. Dzięki „Opiekunce” możemy zobaczyć, jak inni radzą sobie w tym nowym, zmienionym przez chorobę świecie.
Alicja Sadowska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
GARY CHAPMAN, „Jak ocalić miłość, gdy bledną wspomnienia. Pięć języków miłości a choroba Alzheimera” , rok wydania: 2017
Ta książka może w zupełnie nowy sposób dotknąć życia ponad czterystu tysięcy Polaków cierpiących na chorobę Alzheimera, a także ich bliskich oraz opiekunów. Jej autorzy pokazują, że miłość delikatnie unosi róg ciemnej kurtyny demencji dlatego warto troszczyć się o emocjonalną więź z bliskimi, którzy tracą pamięć.
Oto wspólna, przełomowa praca lekarza, opiekuna i doradcy małżeńskiego, oparta na znanym i cenionym na całym świecie programie pięciu języków miłości.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

red. TADEUSZ PARNOWSKI „Choroba Alzheimera”, rok wydania: 2022
Poradnik przeznaczony jest dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera i otępieniem wieku podeszłego. Badania wykazują, że samotna opieka w domu, bez pomocy ze strony struktur państwa lub innych organizacji, jest najbardziej kosztowna. Brak nawet kilku godzin odpoczynku w ciągu dnia powoduje dodatkowe koszty związane z narastającą niesprawnością opiekuna. Jednak taki model opieki w naszym kraju dominuje.
Informacje dotyczące choroby, jej przebiegu, charakterystycznych objawów, sposobów leczenia i opieki mogą przyczynić się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa u opiekuna i zmniejszenia jego obciążenia opieką. Rozwiązaniem optymalnym byłoby uzyskanie przez zainteresowanych takich informacji od lekarza lub lokalnego stowarzyszenia opiekunów. Nie zawsze jednak opiekunowie mogą na to liczyć.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

LISA GENOVA, „MOTYL”, rok wydania 2014
Neurony w głowie Alice zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć. Jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera.
„Motyl” to jedna z najpiękniejszych powieści ostatnich lat.
Alice Howland zaczyna tracić pamięć. Lekarze kładą to na karb zmęczenia I stressed. Ale mylą się. Alice jest profesorem Harvardu, uprawia Jogging i korzysta z życia, jest spełnioną kobietą.
Diagnoza, Alzheimer o wczesnym początku, jest dla niej wyrokiem. Kobieta musi pogodzić się z tym, że niebawem straci swoją tożsamość. Zapomni kim jest, co kocha, a czego nienawidzi.
Przestanie poznawać swoje dzieci.
Próbuje się przed tym bronić tworząc w swoim komputerze, niczym dodatkowy dysk pamięci, specjalny folder o nazwie: Motyl…
„Motyl” to powieść o której nie da się zapomnieć. Powieść o sednie człowieczeństwa i o heroicznej walce o zachowanie godności w obliczu nieuleczalnej choroby.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.