WOLONTARIAT
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wojnowie
Od września 2016 roku współpracujemy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Wojnowie. W ośrodku przebywają chłopcy, sprawiający duże trudności wychowawcze takie jak: wagarowanie, zażywanie środków odurzających, stosowanie przemocy itp. Zostali w placówce umieszczeni nakazem sądu.
W ośrodku przebywa 60 chłopców z różnorodną przeszłością. Większość z nich pochodzi z rodzin patologicznych, niewydolnych wychowawczo, rodzin które nie potrafiły wytworzyć prawidłowych wzorców relacji wychowawczych. Chłopcy są zaniedbani emocjonalnie, mają zaburzoną hierarchię wartości. Wychowawcy w ośrodku pracują nad wytworzeniem nowych wzorów zachowań i skal wartości. Dzięki posiadanym pasjom są w stanie zaangażować chłopców w różne działania. Jednym z nich jest właśnie wolontariat. Opiekunem wolontariatu jest pani Anna Tarkowska. To ona zaproponowała podjęcie próby zorganizowania wolontariatu chłopców z MOW w naszym Domu. Obawy przed pierwszym spotkaniem były w obydwu grupach, jednakże w momencie przekroczenia przez chłopców progu domu zamieniły się we wzajemne zaciekawienie i otwartość. Pani Tarkowska przyjeżdża z chłopcami już drugi rok i nieustannie mówi, że ma więcej chętnych niż miejsc w samochodzie.
Chłopcy bardzo angażują się w życie naszego domu. Przy pomocy wychowawców organizują dla mieszkańców domu występy okolicznościowe np. Jasełka, przedstawienia na Dzień Babci i Dziadka, na Dzień Kobiet. Pomagają przy pracach na terenie domu, ale także udzielają się podczas terapii. Chętnie wspomagają opiekunki w działaniach takich jak np. karmienie, spacery. Zabawiają też naszych podopiecznych rozmową i zachęcają do aktywności np. grając z nimi w tenisa stołowego czy w piłkę. Dla większości naszych mieszkańców chłopcy są jak wnuki, których nigdy nie mieli i mieć nie będą.
Oprócz własnych inicjatyw chłopcy wspomagają swoją energią i młodością organizowane przez nas pikniki integracyjne, zabawy andrzejkowe. Pomagają przy organizacji, a później aktywnie uczestniczą i opiekują się mieszkańcami. Mają mnóstwo swoich pomysłów: jednym z nich był występ hip-hop bez wulgaryzmów, który odbył się na pikniku.
Uważamy, że wolontariat młodzieży „trudnej”, „zagubionej życiowo”, w placówce dla seniorów z „zagubioną pamięcią” z powodu choroby otępiennej i psychicznej to bardzo innowacyjne działanie. Współpracujemy na wielu płaszczyznach: od zajęć w ogrodzie, poprzez pomoc w opiece, spotkania integracyjne na indywidualnych rozmowach i serdecznych relacjach kończąc. Resocjalizacja młodzieży poprzez wolontariat w naszej placówce jest bardzo skuteczna. Chłopcy angażują się emocjonalnie, nawiązują serdeczne relacje z mieszkańcami i co najważniejsze chcą z nimi przebywać, nie brzydzą się starości i choroby. Udział w wolontariacie jest dobrowolny i postrzegany jako nagroda za dobre oceny i dobre zachowanie.
Ze spotkań korzyść jest obopólna. Nasi podopieczni z utęsknieniem czekają na spotkania z chłopcami, zapamiętują ich imiona, zainteresowania. Mówią o nich „nasi chłopcy”, pytają kiedy przyjadą. Chłopcy cieszą się że są potrzebni, że ktoś ich oczekuje, że ktoś na nich liczy. Nasi mieszkańcy w czasie każdej wizyty poświęcają im maksimum uwagi i sto procent zaangażowania. Uzupełniają braki miłości, zrozumienia, ciepła, bliskości, akceptacji bez żadnych warunków, bez względu na wiek, przeszłość i status społeczny.
Chłopcy wzięli także udział w koncercie charytatywnym, zorganizowanym z okazji zbiórki pieniędzy na wózek dla jednej z naszych pracownic. Zaśpiewali na nim utwory, które sami napisali i do których skomponowali muzykę.
Pod okiem wychowawców, na podstawie scenariusza Renaty Orłowskiej – pracownicy socjalnej nakręcili filmik, w którym pokazują wspólne działania, potrzeby i marzenia. Celem było zwrócenie uwagi na chorobę alzheimera i na to jak duże jest zapotrzebowanie na takie placówki jak nasz dom.
Zmagamy się ze zbieraniem pieniędzy na wykończenie dobudowanego skrzydła domu, w którym będzie mogła zamieszkać kolejna grupa osób z „zagubioną” pamięcią.
Filmik można zobaczyć na YouTube pod linkiem:
Choroby, starość nie znajdują się na czele listy zainteresowań obecnej młodzieży, poziom uwrażliwienia społeczeństwa jest coraz niższy. Takie działania jak nasze mają szanse to zmienić i nadają się do tego żeby je powielać w innych placówkach.
W 2023 roku podjęliśmy współpracę z Zespołem Oświatowym w Mordach oraz z Zespołem Szkół nr 3 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Staszica w Łosicach. Dzieci oraz młodzież odwiedzają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach, przygotowują występy z okazji świąt okolicznościowych, wręczają drobne upominki seniorom. Każde spotkanie to ogrom radości i serdeczności.
.
Współpracujemy również z Kołami Gospodyń Wiejskich
Do Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach przyjeżdża KGW z Mordów, do którego należą członkinie Zespołu Ludowego Podlasianki. Podczas pikników integracyjnych, które odbywają się co roku w Kukawkach i Ptaszkach członkinie ZL Podlasianki bawią uczestników śpiewem, chętnie uczestniczą także w akcjach wolontariackich organizowanych na rzecz mieszkańców.
.
Współpracujemy również z Kołami Gospodyń Wiejskich
Dzienny Dom Pobytu „Kotwica” odwiedzają członkowie KGW z Żaboklik. W skład KGW wchodzą członkowie Grupy Śpiewaczej Cztery Pory Roku z Żaboklik.
Członkowie KGW chętnie angażują się życie naszego Domu przygotowując występy artystyczne, uczestniczą także w akcjach wolontariackich organizowanych na rzecz uczestników.
.
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bl. ks.. Jerzego Popiełuszki
Od 2023 roku współpracujemy z Katolicką Szkołą Podstawową im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
Dzieci regularnie są gośćmi w Dziennym Domu Pobytu „Kotwica” w Siedlcach wnosząc do naszego ośrodka mnóstwo ciepła, radości i pozytywnej energii.
Ich wizyty są prawdziwym świętem dla naszych seniorów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem biorą udział w różnorodnych aktywnościach, które nie tylko urozmaicają codzienność naszych podopiecznych, ale także wzmacniają więzi międzypokoleniowe. Wspólne śpiewanie, rozmowy, gry, warsztaty plastyczne czy zwykłe chwile spędzone na wspólnym słuchaniu opowieści seniorów stają się pięknym mostem między pokoleniami.
Dzięki ich obecności nasi seniorzy czują się ważni, potrzebni i bardziej zmotywowani do udziału w codziennych aktywnościach. Uczniowie wnoszą do naszego Domu prawdziwą dziecięcą radość, przypominając, że bliskość drugiego człowieka i proste gesty serdeczności mają ogromne znaczenie.
Każda wizyta tych młodych wolontariuszy jest długo wyczekiwana i szeroko komentowana – zarówno przed ich przybyciem, jak i po ich odejściu. Ich wsparcie to coś więcej niż pomoc – to inspiracja, nadzieja i piękna lekcja, jak wzajemnie się wspierać i uczyć od siebie, niezależnie od wieku.
Dziękujemy Katolickiej Szkole Podstawowej w Siedlcach za tak wspaniałą inicjatywę, a dzieciom za ich otwarte serca i niesłabnący entuzjazm.
.