Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera od ponad 25 lat zajmuje się chorymi i ich rodzinami. Przez te lata nabyliśmy mnóstwo wiedzy i doświadczenia w opiece nad osobami z chorobami otępiennymi.

Od lat prowadzimy Grupę Wsparcia dla opiekunów osób chorych i mamy rozeznanie w potrzebach tej grupy społecznej. Wiemy, jak trudno opiekować się osobą, która ma świadomość że zaczyna się z nią dziać coś nowego, odmiennego, niedobrego. Widzimy braki w systemie wspierania osób z otępieniem oraz ich opiekunów. Nasze stanowisko jest niezmienne od lat: jesteśmy za tym, żeby osoby chore, jak najdłużej mogły funkcjonować w swoim środowisku i mieszkać we własnych domach. Żeby to osiągnąć muszą uzyskać wsparcie.

Trudności z akceptacją choroby

Najczęstszym zachowaniem, u osób którym zaczynają pojawiać się problemy z pamięcią, jest wyparcie. Rodzina też, zazwyczaj, nie chce widzieć, że osoba bliska zmienia zachowanie i że dzieje się coś niepokojącego. Potrafią w takim zawieszeniu trwać latami, a choroba rozwija się. Wiemy, że stymulowanie mózgu pomaga opóźnić procesy chorobowe, a najlepszą formą pracy mózgu jest profesjonalnie prowadzona terapia.

Potrzeba utworzenia Dziennego Domu Pobytu dla osób z zaburzeniami pamięci kiełkowała w nas od dawna. Sprawdziliśmy i  wiemy że w naszym regionie jest wystarczająco dużo (potencjalnych) podopiecznych dla takiej placówki. Robiąc rozeznanie w zapotrzebowaniu na dzienny dom zadaliśmy sobie pytanie, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują osoby starsze, gdy doświadczają (lub będą doświadczać), bezpośrednio lub pośrednio problemów związanych z otępieniem? Czy jesteśmy w stanie te potrzeby zaspokoić. Udało nam się na obydwa pytania odpowiedzieć twierdząco tylko, dlatego że mamy wieloletnią, ugruntowaną wiedzę we wspieraniu chorych i opiekunów.

Gdzie znaleźć wsparcie

Szukaliśmy sposobu pozyskania funduszy na ten cel.

Ogłoszenie konkursowe Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – Wydział Programów Społecznych pod nazwą: Udzielenie pomocy i oparcia społecznego dla osób starszych chorujących psychicznie – utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera otworzyło przed nami możliwość realizacji naszego marzenia.

Przystąpiliśmy do konkursu pełni nadziei na otrzymanie środków. Okazało się że nasze doświadczenie i wiedza są cenne również dla osób oceniających oferty konkursowe. Udało się i nasza oferta została przyjęta. Możemy tworzyć Dzienny Dom Pobytu dla osób z zaburzeniami pamięci.

 

Udostępnij

PODAJEMY RĘKĘ / PODAJ RĘKĘ NAM

Razem możemy więcej, to może oklepane hasło, ale jakie prawdziwe. Każdego roku coraz więcej osób wspiera nasze Stowarzyszenie przekazując darowizny, zwrot podatku a przede wszystkim aktywnie uczestnicząc w życiu fundacji. Czyń dobro, wspólnie z nami. Podaj rękę!