WORKCAMP 2019

Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu już po raz drugi zapewniło nam w lipcu 2019 roku obecność wolontariuszy z zagranicy. W tym roku przyjechali do nas: Meite z Hiszpanii, Daniel z Meksyku, Dang i Chen z Chin i Hyosun z Korei Południowej, mają 18-24 lata. Liderami grupy wolontariuszy byli, jak w ubiegłym roku, Ola i Wojtek. To oni byli odpowiedzialni komunikację i za wykonanie zleconych zadań. Oprócz liderów do grupy przyjeżdżali dwaj wolontariusze z Siedlec Kuba i Paweł. Młodzież bardzo zżyła się ze sobą. Spędzali razem każdą chwilę, rozmawiając i działając wspólnie. Nasi goście nie bali się żadnej pracy. Z ogromną gorliwością wykonywali każde zadanie: od malowania poprzez mycie okien na zabawie z mieszkańcami kończąc. Mimo bariery językowej udało się im nawiązać kontakt nawet z najbardziej chorymi Mieszkańcami. Wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach zorganizowaliśmy ognisko w Ptaszkach, na którym wspólnie śpiewaliśmy i graliśmy do późnych godzin wieczornych. Naszym gościom pokazaliśmy piękno polskiej przyrody i zabytków. Mieli okazję zwiedzić szkołę i Dworek w gminie Przesmyki. Zorganizowaliśmy zwiedzanie Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej, Grabarki, okolic nad Bugiem, Janowa Podlaskiego i Serpelic. Nasi wolontariusze mieli też okazję wystąpić w regionalnej Telewizji Wschód i opowiedzieć dlaczego zdecydowali się do nas przyjechać.

To były magiczne dwa tygodnie, pełne wrażeń i pozytywnych emocji, które udzielały się wszystkim. Serdecznie dziękujemy za ten czas i zapraszamy ponownie do Polski.

WORKCAMP 2016

Dzięki nawiązaniu współpracy z Stowarzyszeniem Promocji Wolontariatu mogliśmy w tym roku w dniach 18-27 lipca 2016 gościć młodzież, która w ramach Workcamp przyjechała do naszego Domu Pomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach filia w Kukawkach.

Przyjechały do nas trzy dziewczyny dwie z Niemiec – Nele i Layla i jedna z Danii – Madeleine, mają 18-20 lat. Na początku trochę obawialiśmy się bariery komunikacyjnej, gdyż większość z nas nie mówi biegle po angielsku, ale dzięki pomocy p. Sylwii, praktykantki Pauliny i wolontariuszy Oli oraz Wojtkowi mogliśmy się porozumieć w trudniejszych zagadnieniach. Prostsze tematy były tłumaczone mową ciała i potocznym językiem migowym. Nasi Mieszkańcy nie mieli takich obaw, uśmiechem i gestami pokazywali czego chcą i co chcieliby razem robić. Grupa młodzieży pracowała razem z opiekunami, terapeutkami i rehabilitantem. Pomagały we wszystkim począwszy od karmienia najbardziej chorych mieszkańców, a skończywszy na graniu w piłkę z tymi sprawniejszymi. Pieliły grządki, sadziły kwiaty, myły okna, spacerowały z pensjonariuszami.

Zakwaterowane były w Kukawkach, gdzie miały swoją bazę, z której rowerami wraz z Pauliną jeździły do Ptaszek. Na szczęście pogoda dopisała i dziewczyny ani razu nie zmokły. Dwie z nich były wegetariankami, co zdziwiło trochę naszych mieszkańców, bo na ognisku zamiast kiełbasek piekły cukinię.

Wolontariuszki nie bały się pracy i często zostawały dłużej niż było ustalone, żeby pograć w gry towarzyskie z naszymi mieszkańcami, czy razem spędzić czas.

Popołudniami Paulina i p. Agata , również naszą wolontariuszka, pokazywały uroki okolicznych miast i wsi. Miały okazję popływać w naszym siedleckim Parku Wodnym, pospacerować po Siedlcach i nad zalewem. W niedzielę Pani Prezes wraz z P. Sylwią i p. Agatą zabrały wolontariuszki na wycieczkę do Drohiczyna i na Grabarkę. Dziewczynom bardzo podobała się przeprawa promem przez Bug w Mielniku, przyroda i okoliczne zabytki. Workcamp zakończył się 27 lipca, dziewczyny były zachwycone i obiecały polecać nas innym wolontariuszom.

Bardzo się cieszymy, że dzięki pani Annie Pios mogliśmy skorzystać z takiego wsparcia.

Udostępnij

PODAJEMY RĘKĘ / PODAJ RĘKĘ NAM

Razem możemy więcej, to może oklepane hasło, ale jakie prawdziwe. Każdego roku coraz więcej osób wspiera nasze Stowarzyszenie przekazując darowizny, zwrot podatku a przede wszystkim aktywnie uczestnicząc w życiu fundacji. Czyń dobro, wspólnie z nami. Podaj rękę!