Zaczynamy działania w Dziennym Domu Pobytu „Kotwica”

Początki w  Dziennym Domu Pobytu „Kotwica”

Podczas pierwszych spotkań w Dziennym Domu Pobytu „Kotwica” skupiliśmy się na stworzeniu poczucia przyjaznej, ciepłej atmosfery, zminimalizowania poczucia niepokoju i lęku wśród uczestników.

Uroczystość Walentynkowa

Początkowo zastosowano gry i zabawy integracyjne, zajęcia umuzykalniające oraz pogadanki na różne ogólne tematy. Takie podejście do terapii umożliwiło grupie wzajemną integrację i lepsze poznanie siebie a co najważniejsze wzajemną akceptację.

W lutym jednym z najważniejszych przedsięwzięć terapeutycznych były przygotowania do przedstawienia teatralnego. Spektakl miał formę walentynkowego kolażu słowno-muzycznego pod tytułem: „Wizyta u doktora Walentego Lutego-czyli miłość w czasach zarazy”.

Uczestnicy śpiewali piosenki o tematyce miłosnej oraz odgrywali scenki skeczu wzorowanego na wizycie pacjenta u lekarza specjalisty. Przedstawienie zostało zaprezentowane podczas dnia otwartego zorganizowanego jeszcze w lutym dla bliskich i rodzin. Walentynki okazały się być świetną okazją, aby przybliżyć seniorom postać Św. Walentego.  Poza pogadanką o historii tego święta i jego obchodami, przygotowaliśmy także gazetka informacyjna o życiu Świętego,

Metody terapii

Uczestnicy mogli nie tylko poprzez terapię poznawczą wykonując anagramy czy wykreślanki, krzyżówki, ale też poprzez pracę twórczą przyswoić sobie informacje o obchodach tego święta. Przestrzeń naszego Domu wypełniły dekoracje związane ze świętem miłości serca, kwiaty, napisy. Czas wypełniały także gry i zabawy stolikowe układanki lewopółkulowe, puzzle, gry strategiczne, karty czy tangramy.

Wprowadzone też zostały zajęcia z relaksacji poprzez filmoterapię, a także techniki wizualizacyjne oraz koloroterapię, czyli kolorowanki dla osób dorosłych. W lutym posłużyło nam święto kota, aby zaproponować wykonanie kolorowanki z tym zwierzęciem. Kot jak się okazało jest lubianym i popularnym zwierzęciem wśród uczestników.

Muzykoterapia w Dziennym Domu Pobytu „Kotwica”

Uczestnicy mieli okazję poprzez, zastosowanie nowych technologii, wysłuchać koncertu pt. „Kalejdoskop barw Polski” zespołu Mazowsze. Spotkanie z muzyką przyczyniło się do pobudzenia pamięci, wspomnień. Urodziny, czy imieniny  stały się częścią terapii osób, które zmagają się z chronicznym zapominaniem o ważnych wydarzeniach z własnego życia i osób im bliskich. Z radością obserwowaliśmy jak oczekują kolejnego święta osoby z grupy.

Udostępnij

PODAJEMY RĘKĘ / PODAJ RĘKĘ NAM

Razem możemy więcej, to może oklepane hasło, ale jakie prawdziwe. Każdego roku coraz więcej osób wspiera nasze Stowarzyszenie przekazując darowizny, zwrot podatku a przede wszystkim aktywnie uczestnicząc w życiu fundacji. Czyń dobro, wspólnie z nami. Podaj rękę!